De mi is az az állóképesség?
A test azon képessége, amelynek köszönhetően egy adott cselekvést hosszú időn keresztül tudunk végezni (pl. futás). Más néven aerob kapacitásnak is hívjuk.
/AEROB – a testmozgáshoz kellő energia előállítása nagy mennyiségű oxigén felhasználásával történik/
Az állóképesség növelése teszi lehetővé az egyre hatékonyabb futást egyre kisebb fáradtság árán. Ennek a képességnek a növelése elengedhetetlen a legjobb maratonfutóktól kezdve a hobbi sportolókig.
Fejleszteni leginkább mérsékelt intenzív futással lehet, ami általában a max pulzusszám 60-75 százalékán végzendő. Az edzés terjedelme 30-180 perc közé tehető az edzettségtől és a céloktól függően. A szervezetünkben különböző folyamatok zajlanak, ami közül talán a legfontosabb, hogy az állóképességfejlesztő edzések hatására a vért fokozattan az izmok kapillárisaiba pumpálja, növeli a szív verőtérfogatát, erősíti az izmokat és növeli a vérben a vörösvértestek számát. Ez azért lényeges, mert a vörösvértestek szállítják az oxigént az artériákon át a szövetekbe.
Ha nincs pulzusmérő órád vagy edződ, aki meghatározza számodra, hogy milyen pulzustartományba kellene futnod ahhoz, hogy az állóképességed fejlődjön, akkor azt mondom, hogy ez nagyjából az a tempó lesz, amikor az erőfeszítés szintje akkora, hogy képesek vagyunk beszélgetni futás közben.
Az állóképesség fejlesztése főként az alapozó edzések időszakára esik, de nem lehet elhanyagolni a felkészülés későbbi időszakaiban sem.
Ha bővebben olvasnál az alapozó időszakról, akkor itt megteheted:
http://flowrunningteam.hu/blogbejegyzes/alapozo-idoszak1
Valu Tibor
Flow Running Team