Egy magyar orvosokból és kutatókból álló csapat kutatása szerint az izomláz, inkább idegláz!
Az a feltételezés, hogy az izomláz kialakulásáért az aktív mozgás közben felszaporodott tejsav a felelős már korábban megdőlt, mivel a terhelés során keletkező tejsav regenerációs ideje igen gyors, míg az izomláz jellemzően a terhelést követő 24-48 óra elteltével jelentkezik. Egy másik tézis is megdőlt mégpedig, hogy az izomrostok mikroszakadása vagy gyulladása okozná ezt a kellemetlen érzést.
A tudományos cikk alapján a gyulladás vagy az izomrostok mikroszakadásának jelenléte csak másodlagos és az izomláz valós előidézője idegi eredetű.
Sonkodi Balázs, Berkes István professzor és Koltai Erika kutatása alapján az izomorsóban található érzőidegek mikrosérülésének köszönhető az izomláz.
Az izomorsót gyakran az izom "agyának" is nevezzük, ami az izomrostok között, velük párhuzamosan helyezkedik el.
Jellemzően a szokatlan terhelések, valamint nagy izomfeszüléssel járó excentrikus, vagy izometriás izomműködést követően alakul ki. Kezdők esetében igen gyakori jelenség, mivel számukra szinte minden terhelés új. Az edzettségi szint növekedésével, egyre ritkábban jelentkezhet. Főként a terhelési összetevők változtatását követően várható a megjelenése.
Valu Tibor
Flow Running Team