Neked is az az újévi fogadalmad, hogy elkezded a futást? Akkor ezeket a tanácsokat jó, ha betartod, hogy a futás elkezdése ne csak üres ígéret maradjon!
1.Az első és legfontosabb lépés, hogy tisztában legyél az egészségügyi állapotoddal. Mindenképp ajánlott egy labor és egy alap kardiológiai vizsgálat.
2.Kérj segítséget
Beszélgess futókkal, akik segítenek abban, hogyan építsd fel a futásaidat. Ha biztosra akarsz menni és a sérülések kockázatát minimálisra csökkenteni, akkor keress fel egy futóedzőt, aki a terhelést megfelelően fogja számodra adagolni. Ezáltal a fejlődésed is gyorsabb lesz.
3.Ne legyen teljesítménykényszer
A fokozatosság elvét itt is célszerű betartani és reális célokat kitűzni magad elé. Egy tapasztalt futó vagy egy edző személye itt is segítségedre lehet. Apró lépsekkel haladj és ne akarj rögtön félmaratonokat, maratonokat futni! Nem szégyen sétálni. A futás alapja a séta, amit először kombinálnod kell a futásokkal. (edzettségtől, sportmúlttól függően) Pl. 4 perc séta-1 perc kocogás. Ha túlsúllyal rendelkezel, akkor csak sétálj az első pár hétben, miután rátérszt a séta-kocogásra. Először a távot növeld. Azzal, hogy milyen gyorsan futsz most nem kell foglalkoznod. Szépen fokozatosan az is alakul majd a megfelelő terhelés hatására.
4.Türelem
Légy türelmes, mert ha nagy léptekben haladsz, akkor nagy valószínűséggel le fogsz sérülni vagy a túledzettség jelei mutatkozhatnak. Az állóképesség fejlődése hosszadalmas folyamat, ami nem egyik hétről a másikra fog kialakulni. Ha nincsennek meg a megfelelő alapok, akkor nem fogsz tudni tovább fejlődni esetleg lesérülsz.
5.Rendszeresség
A fokozatosság mellet, ami nagyon fontos tényező, hogy rendszeres legyen a tevékenység. Már a tejesen kezdőknél is 3 aktivitást szoktam javasolni. Az edzések között célszerű egy pihenőnapot tartani.
6.Tudatosság
Tudatosan állítsd össze a heted, hogy a 3-4 séta, futás, séta-kocogás legyen meg edzettségi szinttől függően.
7.Változatosság
Fuss különböző időkben, különböző helyeken és változtasd a terepet is. (Kezdetben csak síkon és erdőben vagy rekortánon végezed a futásaidat.) Így változatossá tudod tenni az edzéseidet.
8.Felkészülés
Minden egyes edzésed előtt melegíts be! Ezzel készíted fel a szervezetedet a nagyobb, intenzívebb terhelésre.
A bemelegítősről egy korábbi cikkben olvashattok:
https://flowrunningteam.hu/blogbejegyzes/a-bemelegites-fontossaga
9.Regenerálódás
Minden edzést nyújtással fejezz be! Többek között gyorsítja a regenerációt, valamint segít optimális állapotba hozni az izmokat a következő futásod előtt.
Erről itt olvashatsz bővebben:
https://flowrunningteam.hu/blogbejegyzes/nyujtas
10.Futóruházat
Fontos a megfelelő és kényelmes öltözet az edzések során. A réteges öltözködésen múlik minden. Öltözz fel az időjárásnak megfelelően, de ez ne zavarjon téged a mobilitásodban! Az sem jó, ha túlöltözöl, mert akkor nagyon hamar le fogsz izzadni. Egy jó tanács ez ellen: Úgy öltözz fel, hogy az első 5-10 percben még azt érezd, hogy fázol, aztán ahogy a szervezet mozgás hatására hőt termel, ez el fog múlni. Ha fokozatosan szoktatod magad hozzá a hidegebb időhöz és rendszeresen edzel a szabadban, akkor alkalmazkodni fog a szervezeted a hőmérsékletváltozáshoz.
Öltözködési tippeket a futáshoz itt találsz:
https://flowrunningteam.hu/blogbejegyzes/oltozkodesi-tippek-futashoz1
10+1. Élvezd
Talán a legfontosabb dolog az egészben, hogy ÉLVEZD a futás adta örömöket! Ha megfelelően vannak felépítve az edzéseid, akkor nagyon hamar el fogsz jutni arra a szintre, ahol már örömöd leled abban, amit csinálsz.
Hajrá! Futásra fel!
Ha hasznosnak találod ezt az írást, akkor egy megosztással segíts, hogy még több emberhez eljusson. Köszönöm!
Valu Tibor
Flow Running Team